StardersYükleniyor, lütfen bekleyiniz...

Yatırım yapmadan önce kripto para hakkında bilmeniz gereken 4 temel bilgi

Yatırım Yapmadan Önce Kripto Para Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Temel Bilgi

Son yıllarda süreli bir yerlerde, bir şekilde duyduğumuz ve herkesin dikkatini son derece çekmiş olan kripto paralar ile ilgili olarak birçok kişinin yatırım yapılmalı mı, yapılmamalı mı gibi soru işaretleri mevcut. Peki 10 yıl önce hayatımıza girmiş olan ve gelişerek günümüze kadar ulaşan, birçok dev firmanın milyonlarca dolar yatırım yaptığı bu kripto paralar nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve en önemlisi bu sisteme dahil olmalı mıyız yoksa dışında mı kalmalıyız gibi birçok sorunun cevabını bulabilmek için kripto paralar hakkında 4 temel bilgiyi açıklığa kavuşturacağız.  

Kripto Para Nedir?

Kripto para, basit anlatımı ile güvenlik açısından kriptoloji teknolojisi ile şifrelenmiş, kişilerin kendi aralarındaki takas işlemlerinde tamamen dijital ve sanal olarak kullandıkları bir varlık türüdür. Yani basitçe sanal bir paradır. Bu kadar ilgi görmesinin temel sebebi ise hangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmemesidir.

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji, dijital bir ortamda bulunan verilerin, belirlenen bir sisteme göre yazılım ile şifrelenmesi, bu sayede güvenli bir şekilde hedefine gönderilmesinin sağlanması ve bu şifreleme sisteminin çözülmesi ile verilerin ortaya çıkarılmasının sağlanması sürecini kapsayan bir sistem olarak tanımlanabilir.

Kripto Para Nasıl Bulundu?

İlk kripto para 2009 yılında takma adı Satoshi Nakamoto olan bir yazılımcı ya da yazılımcı takımı tarafından, en çok bilinen ve benimsenen kripto para birimi olan Bitcoin olarak ortaya çıkartıldığı söylenir.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların üretimi kullanıcı temelli bir modele sahiptir. Merkezi bir otorite veya hükümete bağlı olmadığını daha önce de belirttiğimiz bu paraların üretimi sınırsız değildir ve bu yüzden her geçen gün değerlenir. Günümüzde bini aşkın sayıda olan kripto paraların atası sayılan bitcoin’i örnek alacak olursak, bitcoin üretimi temelde madencilik (mining) denilen bir sistem ile yapılır ve 21 milyon üretilebilir ya da bulunabilirdir. Her geçen gün çıkartılan kripto paraların sayıları arttığı ve sınırlarına yaklaştığı için bu üretimi günümüzde çok güçlü bilgisayarlar yapabiliyor ve her gün gittikçe zorlaşıyor. Günümüze gelene kadar evde bulunan herhangi bir bilgisayarın bile bu yazılım şifrelemelerini çözerek bitcoin üretebildiği bir sistem olan madencilik özünde kişisel bilgisayarların kripto yazılımlarını çözerek para üretmesi temeline dayanıyor.

Yayın Tarihi: 01.05.2020 21:10  |  Son Güncelleme: 22.02.2021 14:39