StardersYükleniyor, lütfen bekleyiniz...

HIV / AIDS

Genel Bakış

Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu kronik, potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur. Bağışıklık sisteminize zarar vererek, HIV vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele yeteneğine müdahale eder.

HIV, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). Ayrıca, enfekte kanla temas yoluyla veya hamilelik, doğum veya emzirme sırasında anneden çocuğa yayılabilir. İlaçsız, HIV'in bağışıklık sisteminizi AIDS'in olduğu noktaya kadar zayıflatması yıllar alabilir.

HIV / AIDS için bir tedavi yoktur, ancak ilaçlar hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu ilaçlar birçok gelişmiş ülkede AIDS ölümlerini azalttı.

belirtiler

HIV ve AIDS belirtileri, enfeksiyon fazına bağlı olarak değişir.

Birincil enfeksiyon (Akut HIV)
HIV ile enfekte olan bazı kişiler, virüsün vücuda girmesinden iki ila dört hafta sonra grip benzeri bir hastalık geliştirir. Birincil (akut) HIV enfeksiyonu olarak bilinen bu hastalık birkaç hafta sürebilir. Olası belirti ve bulgular şunları içerir:

Ateş
Baş ağrısı
Kas ağrıları ve eklem ağrısı
Döküntü
Boğaz ağrısı ve ağrılı ağız yaraları
Şişmiş lenf bezleri, özellikle boyunda
İshal
Kilo kaybı
Öksürük
Gece terlemeleri
Bu belirtiler o kadar hafif olabilir ki onları fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, kan dolaşımınızdaki virüs miktarı (viral yük) şu anda oldukça yüksektir. Sonuç olarak, enfeksiyon birincil enfeksiyon sırasında bir sonraki aşamaya göre daha kolay yayılır.

Klinik gizli enfeksiyon (Kronik HIV)
Enfeksiyonun bu aşamasında, HIV hala vücutta ve beyaz kan hücrelerinde bulunur. Bununla birlikte, birçok insan bu süre zarfında herhangi bir belirti veya enfeksiyon geçirmeyebilir.

Antiretroviral tedavi (ART) almıyorsanız bu aşama yıllarca sürebilir. Bazı insanlar çok daha erken dönemde daha şiddetli hastalık geliştirir.

Semptomatik HIV enfeksiyonu
Virüs bağışıklık hücrelerinizi (vücudunuzdaki mikroplarla savaşmaya yardımcı olan hücreler) çoğalmaya ve yok etmeye devam ettikçe, hafif enfeksiyonlar veya aşağıdaki gibi kronik belirtiler ve semptomlar geliştirebilirsiniz:

Ateş
yorgunluk
Şişmiş lenf düğümleri - genellikle HIV enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biri
İshal
Kilo kaybı
Oral maya enfeksiyonu (pamukçuk)
Zona (herpes zoster)
Akciğer iltihaplanması

AIDS'e ilerleme

Daha iyi antiviral tedaviler sayesinde, bugün ABD'de HIV olan çoğu insan AIDS geliştirmemektedir. Tedavi edilmezse, HIV tipik olarak yaklaşık 8 ila 10 yıl içinde AIDS'e dönüşür.

AIDS meydana geldiğinde, bağışıklık sisteminiz ciddi şekilde hasar gördü. Fırsatçı enfeksiyonlar veya fırsatçı kanserler geliştirme olasılığınız daha yüksektir - sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip bir kişide genellikle hastalığa neden olmayacak hastalıklar.

Bu enfeksiyonların bazılarının belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

terlemeler
Titreme
Tekrarlayan ateş
Kronik ishal
Şişmiş lenf bezleri
Dilinizde veya ağzınızda kalıcı beyaz lekeler veya olağandışı lezyonlar
Kalıcı, açıklanamayan yorgunluk
zayıflık
Kilo kaybı
Deri döküntüleri veya yumruları

Ne zaman doktora görünmeli

Size HIV bulaşmış olabileceğini veya virüs bulaşma riski olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünün.

Nedenler

HIV'e bir virüs neden olur. Hamilelik, doğum veya emzirme sırasında cinsel temas veya kan yoluyla veya anneden çocuğa yayılabilir.

HIV nasıl AIDS olur?

HIV, CD4 T hücrelerini yok eder - vücudunuzun hastalıklarla savaşmasında büyük rol oynayan beyaz kan hücreleri. Ne kadar az CD4 T hücresi varsa, bağışıklık sisteminiz zayıflar.

AIDS'e dönüşmeden önce yıllar boyunca az veya hiç semptom olmayan bir HIV enfeksiyonu geçirebilirsiniz. AIDS, CD4 T hücre sayısı 200'ün altına düştüğünde veya ciddi bir enfeksiyon veya kanser gibi AIDS'i tanımlayan bir komplikasyonunuz olduğunda teşhis edilir.

HIV nasıl yayılır
HIV ile enfekte olmak için, enfekte kan, meni veya vajinal sekresyonlar vücudunuza girmelidir. Bu birkaç şekilde olabilir:

Seks yaparak. Kan, meni veya vajinal sekresyonları vücudunuza giren enfekte bir partnerle vajinal, anal veya oral seks yaparsanız enfekte olabilirsiniz. Virüs, cinsel aktivite sırasında bazen rektum veya vajinada gelişen ağız yaraları veya küçük gözyaşları yoluyla vücudunuza girebilir.
İğneleri paylaşarak. Kontamine IV ilaç teçhizatını (iğneler ve şırıngalar) paylaşmak sizi HIV ve hepatit gibi diğer bulaşıcı hastalıklar açısından yüksek riske sokar.
Kan naklinden. Bazı durumlarda, virüs kan nakli yoluyla bulaşabilir. Amerikan hastaneleri ve kan bankaları artık HIV antikorları için kan akışını tarar, bu nedenle bu risk çok küçüktür.
Hamilelik veya doğum sırasında veya emzirme yoluyla. Enfekte anneler virüsü bebeklerine bulaştırabilir. HIV pozitif olan ve hamilelik sırasında enfeksiyon için tedavi gören anneler bebekleri için riski önemli ölçüde azaltabilir.
HIV nasıl yayılmaz
Normal temas yoluyla HIV ile enfekte olamazsınız. Bu, enfeksiyonu olan biriyle sarılmak, öpmek, dans etmek veya el sıkışmak suretiyle HIV veya AIDS yakalayamayacağınız anlamına gelir.

HIV havaya, suya veya böcek ısırıklarına bulaşmaz.

Risk faktörleri
Herhangi bir yaş, ırk, cinsiyet veya cinsel yönelime sahip herhangi biri HIV / AIDS ile enfekte olabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda HIV / AIDS açısından en büyük risk altındasınız:

Korunmasız seks yapın. Her seks yaptığınızda yeni bir lateks veya poliüretan prezervatif kullanın. Anal seks, vajinal seksten daha risklidir. Birden fazla cinsel partneriniz varsa HIV riskiniz artar.
Bir CYBE al. Birçok CYBE cinsel organlarınızda açık yaralar üretir. Bu yaralar HIV'in vücudunuza girmesi için bir kapı görevi görür.
IV ilaçları kullanın. IV ilaç kullanan kişiler genellikle iğneleri ve şırıngaları paylaşır. Bu onları diğer insanların kan damlacıklarına maruz bırakır.
Komplikasyonlar
HIV enfeksiyonu bağışıklık sisteminizi zayıflatır, böylece birçok enfeksiyon ve belirli kanser türleri geliştirmeniz daha olasıdır.

HIV / AIDS'te yaygın görülen enfeksiyonlar

Pneumocystis pnömonisi (PCP). Bu mantar enfeksiyonu ciddi hastalıklara neden olabilir. Mevcut HIV / AIDS tedavileri ile önemli ölçüde azalmasına rağmen, ABD'de PCP, HIV bulaşmış insanlarda pnömoninin hala en yaygın nedenidir.
Kandidiyaz (pamukçuk). Kandidiyaz HIV ile ilişkili yaygın bir enfeksiyondur. Ağız, dil, yemek borusu veya vajinada iltihaplanma ve kalın, beyaz bir kaplamaya neden olur.
Tüberküloz (TB). Kaynak sınırlı ülkelerde TB, HIV ile ilişkili en yaygın fırsatçı enfeksiyondur. AIDS'li insanlar arasında önde gelen ölüm nedenidir.
Sitomegalovirüs. Bu yaygın herpes virüsü, tükürük, kan, idrar, meni ve anne sütü gibi vücut sıvılarında bulaşır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi virüsü etkisiz hale getirir ve vücudunuzda uykuda kalır. Bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, virüs yeniden ortaya çıkar - gözlerinize, sindirim sistemine, akciğerlere veya diğer organlara zarar verir.
Kriptokokal menenjit. Menenjit, beyninizi ve omuriliği (zarları) çevreleyen zarların ve sıvının iltihaplanmasıdır. Kriptokokal menenjit, toprakta bulunan bir mantarın neden olduğu HIV ile ilişkili yaygın bir merkezi sinir sistemi enfeksiyonudur.
Toksoplazmozis. Bu potansiyel olarak ölümcül enfeksiyon, öncelikle kediler tarafından yayılan bir parazit olan Toxoplasma gondii'den kaynaklanır. Enfekte kediler, daha sonra diğer hayvanlara ve insanlara yayılabilecek parazitleri dışkılarında geçirir. Toksoplazmoz kalp hastalığına neden olabilir ve nöbetler beyne yayıldığında ortaya çıkar.

HIV / AIDS'te yaygın görülen kanserler

Lenfoma. Bu kanser beyaz kan hücrelerinde başlar. En sık görülen erken işaret, boyun, koltuk altı veya kasıktaki lenf düğümlerinin ağrısız şişmesidir.
Kaposi sarkomu. Kan damarı duvarlarının bir tümörü olan Kaposi sarkomu genellikle cilt ve ağızda pembe, kırmızı veya mor lezyonlar olarak görülür. Koyu tenli insanlarda lezyonlar koyu kahverengi veya siyah görünebilir. Kaposi sarkomu sindirim sistemi ve akciğerler dahil olmak üzere iç organları da etkileyebilir.

Diğer komplikasyonlar

Wasting sendromu. Tedavi edilmeyen HIV / AIDS, sıklıkla ishal, kronik halsizlik ve ateşin eşlik ettiği önemli kilo kaybına neden olabilir.
Nörolojik komplikasyonlar. HIV, karışıklık, unutkanlık, depresyon, anksiyete ve yürüme güçlüğü gibi nörolojik semptomlara neden olabilir. HIV ile ilişkili nörokognitif bozukluklar (HAND) hafif davranış değişiklikleri ve zihinsel işlevin azalması semptomlarından zayıflığa ve işlev görememesine neden olan ciddi demansa kadar değişebilir.
Böbrek hastalığı. HIV ile ilişkili nefropati (HIVAN), böbreklerinizdeki fazla sıvıyı ve atıkları kanınızdan uzaklaştıran ve idrarınıza geçiren küçük filtrelerin iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman siyah veya Hispanik insanları etkiler.
Karaciğer hastalığı. Karaciğer hastalığı da özellikle hepatit B veya hepatit C'li kişilerde önemli bir komplikasyondur.
önleme
HIV enfeksiyonunu önleyecek hiçbir aşı ve AIDS tedavisi yoktur. Ancak kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyabilirsiniz.

HIV'in yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için:

Tedaviyi önleme olarak kullanın (TasP). HIV ile yaşıyorsanız, HIV ilacı almak eşinizin virüs bulaşmasını önleyebilir. Viral yükünüzün tespit edilemez kaldığından emin olursanız - bir kan testi herhangi bir virüs göstermez - virüsü başka kimseye aktarmazsınız. TasP'yi kullanmak, ilacınızı tam olarak reçete edildiği gibi almak ve düzenli kontroller almak anlamına gelir.
HIV'e maruz kaldıysanız maruziyet sonrası profilaksi (PEP) kullanın. Cinsiyet, iğneler veya işyerinde maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza başvurun veya acil servise gidin. İlk 72 saat içinde PEP'i mümkün olan en kısa sürede almak, HIV bulaşma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. 28 gün boyunca ilaç almanız gerekecek.
Her seks yaptığınızda yeni bir prezervatif kullanın. Anal veya vajinal seks yaptığınız her seferinde yeni bir prezervatif kullanın. Kadınlar kadın kondomu kullanabilirler. Bir yağlayıcı kullanıyorsanız, su bazlı olduğundan emin olun. Yağ bazlı yağlayıcılar prezervatifleri zayıflatabilir ve kırılmalarına neden olabilir. Oral seks sırasında yağlanmamış, kesilmiş bir prezervatif veya bir diş barajı kullanın - bir parça tıbbi sınıf lateks.
Önceden pozlama profilaksisini (PrEP) düşünün. Kombinasyon ilaçları emtricitabine artı tenofovir (Truvada) ve emtricitabine artı tenofovir alafenamid (Descovy), çok yüksek risk altındaki kişilerde cinsel yolla bulaşan HIV enfeksiyonu riskini azaltabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, PrEP, HIV'den cinsel ilişkiye girme riskinizi% 90'dan, enjeksiyon ilacı kullanımından% 70'den fazla azaltabilir. Descovy, alıcı vajinal seks yapan kişilerde çalışılmamıştır.
Doktorunuz bu ilaçları HIV önleme için sadece HIV enfeksiyonunuz yoksa reçete edecektir. PrEP almaya başlamadan önce ve daha sonra her üç ayda bir HIV testine ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz ayrıca Truvada'yı reçete etmeden önce böbrek fonksiyonunuzu test edecek ve altı ayda bir test etmeye devam edecektir.

Her gün ilaç almanız gerekiyor. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemezler, bu yüzden hala güvenli seks yapmalısınız. Hepatit B'niz varsa, tedaviye başlamadan önce bulaşıcı bir hastalık veya karaciğer uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

HIV'iniz varsa cinsel partnerlerinize söyleyin. Mevcut ve geçmiş cinsel partnerlerinize HIV pozitif olduğunuzu söylemek önemlidir. Test edilmeleri gerekecek.
Temiz bir iğne kullanın. İlaç enjekte etmek için bir iğne kullanırsanız, steril olduğundan emin olun ve paylaşmayın. Topluluğunuzdaki iğne değişim programlarından yararlanın. Uyuşturucu kullanımınız için yardım almayı düşünün.
Hamileyseniz, derhal tıbbi yardım alın. HIV pozitifseniz, enfeksiyonu bebeğinize geçirebilirsiniz. Ancak hamilelik sırasında tedavi görürseniz, bebeğinizin riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
Erkek sünnetini düşünün. Erkek sünnetinin HIV enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Yayın Tarihi: 03.06.2021 19:17  |  Son Güncelleme: 01.01.1970 02:00
Çerezler (Cookie), web sitesi ve hizmetlerini size daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Bu anlamda sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et