StardersYükleniyor, lütfen bekleyiniz...

Alkol Kullanım Bozukluğu (Alkolizm)

Alkol kullanım bozukluğu (bazen alkolizm olarak adlandırılan bir düzeyi içerir), içmenizi kontrol etme, alkolle meşgul olma, sorunlara neden olsa bile alkol kullanmaya devam etme, aynı etkiyi elde etmek için daha fazla içmek zorunda kalmayı içeren problemleri içeren bir alkol kullanım modelidir. veya içmeyi hızlı bir şekilde azalttığınız veya durdurduğunuzda yoksunluk belirtileri yaşarsınız.

Sağlıksız alkol kullanımı, sağlığınızı veya güvenliğinizi riske sokan veya alkolle ilgili diğer sorunlara neden olan alkol kullanımını içerir. Ayrıca, bir erkeğin iki saat içinde beş veya daha fazla içecek tükettiği veya bir kadının iki saat içinde en az dört içeceği tükettiği tıkınırcasına içme içerir. Aşırı içme önemli sağlık ve güvenlik risklerine neden olur.

İçme düzeniniz tekrarlanan önemli sıkıntılara ve günlük yaşamınızda işleyen sorunlara neden olursa, muhtemelen alkol kullanım bozukluğunuz vardır. Hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bununla birlikte, hafif bir bozukluk bile yükselebilir ve ciddi sorunlara yol açabilir, bu nedenle erken tedavi önemlidir.

belirtiler

Alkol kullanım bozukluğu, yaşadığınız semptom sayısına bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olabilir. Belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayamamak
Ne kadar içtiğinizi azaltmak veya bunu yapmak için başarısız girişimler yapmak
İçmek, alkol almak veya alkol kullanımından kurtulmak için çok zaman harcamak
Güçlü bir özlem ya da alkol içme dürtüsü hissetmek
Tekrarlanan alkol kullanımı nedeniyle işte, okulda veya evde büyük yükümlülükleri yerine getirmeme
Fiziksel, sosyal veya kişilerarası sorunlara neden olduğunu biliyor olsanız bile alkol almaya devam etmek
Sosyal ve iş faaliyetleri ve hobiler vermek veya azaltmak
Araba kullanırken veya yüzerken olduğu gibi güvenli olmadığı durumlarda alkol kullanmak
Alkole tolerans geliştirmek, böylece etkisini hissetmek için daha fazla ihtiyacınız olması veya aynı miktardan daha düşük bir etkinizin olması
İçmediğinizde veya bu semptomlardan kaçınmak için içtiğinizde bulantı, terleme ve sallama gibi çekilme belirtileri yaşamak
Alkol kullanım bozukluğu alkol zehirlenmesi dönemlerini ve yoksunluk belirtilerini içerebilir.

Alkol zehirlenmesi kan dolaşımınızdaki alkol miktarı arttıkça ortaya çıkar. Kandaki alkol konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, o kadar bozulmuş olursunuz. Alkol zehirlenmesi davranış sorunlarına ve zihinsel değişikliklere neden olur. Bunlar uygunsuz davranış, kararsız ruh halleri, bozulmuş yargı, konuşma bozukluğu, dikkat veya hafıza bozukluğu ve zayıf koordinasyonu içerebilir. Ayrıca olayları hatırlamadığınız "karartmalar" olarak adlandırılan dönemler de olabilir. Çok yüksek kan alkol seviyeleri komaya hatta ölüme yol açabilir.
Alkol kullanımı ağır ve uzun sürdüğü ve daha sonra durdurulduğu veya büyük ölçüde azaltıldığı zaman alkol çekilmesi meydana gelebilir. Birkaç saat ila dört veya beş gün sonra ortaya çıkabilir. Belirti ve semptomlar arasında terleme, hızlı kalp atışı, el titremeleri, uyku sorunları, bulantı ve kusma, halüsinasyonlar, huzursuzluk ve ajitasyon, anksiyete ve nadiren nöbetler bulunur. Semptomlar, işyerinde veya sosyal durumlarda çalışma yeteneğinizi azaltacak kadar şiddetli olabilir.

1 içecek ne kabul edilir?
Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü, bir standart içeceği aşağıdakilerden biri olarak tanımlar:

12 ons (355 mililitre) normal bira (yaklaşık yüzde 5 alkol)
8 ila 9 ons (237 ila 266 mililitre) malt likörü (yaklaşık yüzde 7 alkol)
5 ons (148 mililitre) tatsız şarap (yaklaşık yüzde 12 alkol)
1,5 ons (44 mililitre) 80 geçirmez sert likör (yaklaşık yüzde 40 alkol)
Ne zaman doktora görünmeli
Bazen çok fazla alkol içtiğinizi veya içeceğinizin sorunlara neden olduğunu veya aileniz içeceğinizden endişe duyuyorsanız, doktorunuzla konuşun. Yardım almanın diğer yolları arasında bir akıl sağlığı uzmanıyla görüşmek veya Adsız Alkolikler veya benzer bir kendi kendine yardım grubu gibi bir destek grubundan yardım istemek yer alır.

İnkar yaygın olduğu için, içmeyle ilgili bir sorununuz olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ne kadar içtiğinizi veya hayatınızdaki kaç sorunun alkol kullanımıyla ilgili olduğunu fark etmeyebilirsiniz. İçki alışkanlıklarınızı incelemenizi veya yardım istemenizi istediklerinde akrabalarınızı, arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı dinleyin. İçme sorunu olan, ancak durmuş biriyle konuşmayı düşünün.

Sevdiklerinizin yardıma ihtiyacı varsa
Alkol kullanım bozukluğu olan birçok kişi, bir sorun yaşadıklarını bilmedikleri için tedavi görmekte tereddüt eder. Sevdiklerinizden bir müdahale, bazı insanların profesyonel yardıma ihtiyaç duyduklarını fark etmelerine ve kabul etmelerine yardımcı olabilir. Çok fazla içki içen biri hakkında endişeleriniz varsa, alkol tedavisi konusunda deneyimli bir profesyonelden o kişiye nasıl yaklaşacağınız konusunda tavsiye isteyin.

Nedenler

Genetik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktörler alkol içmenin vücudunuzu ve davranışınızı nasıl etkilediğini etkileyebilir. Teoriler bazı insanlar için alkol kullanım bozukluğuna yol açabilecek farklı ve daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Zamanla, çok fazla alkol almak, beyninizin zevk, yargılama ve davranışlarınız üzerinde kontrol kullanma yeteneği ile ilişkili alanlarının normal işlevini değiştirebilir. Bu, iyi duyguları düzeltmeye veya olumsuz duyguları azaltmaya çalışmak için alkolün özlemine neden olabilir.

Risk faktörleri

Alkol kullanımı gençlerde başlayabilir, ancak alkol kullanım bozukluğu 20 ve 30'larda daha sık görülür, ancak her yaşta başlayabilir.

Zamanla düzenli içme. Uzun süre düzenli olarak çok fazla içmek veya düzenli olarak aşırı miktarda içmek alkolle ilgili sorunlara veya alkol kullanım bozukluğuna yol açabilir.
Erken yaşta başlayarak. Erken yaşlarda içmeye - özellikle tıkınırcasına içmeye - başlayan insanlar alkol kullanım bozukluğu riski daha yüksektir.
Aile öyküsü. Alkol kullanım bozukluğu, ebeveynleri veya alkol ile ilgili problemleri olan yakın akrabaları olan kişiler için daha yüksektir. Bu genetik faktörlerden etkilenebilir.
Depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları. Anksiyete, depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi zihinsel sağlık bozukluğu olan kişilerin alkol veya diğer maddelerle ilgili problemleri olması yaygındır.
Travmanın tarihi. Duygusal veya diğer travma öyküsü olan insanlar alkol kullanım bozukluğu riski altındadır.
Bariatrik cerrahi geçirme. Bazı araştırma çalışmaları, bariatrik cerrahi geçirmenin alkol kullanım bozukluğu geliştirme veya alkol kullanım bozukluğundan iyileştikten sonra tekrarlama riskini artırabileceğini göstermektedir.
Sosyal ve kültürel faktörler. Düzenli olarak içki içen arkadaşlarınız veya yakın bir eşiniz olması, alkol kullanım bozukluğu riskinizi artırabilir. İçki içmenin bazen medyada tasvir edildiği göz alıcı yol da çok fazla içmenin uygun olduğu mesajını gönderebilir. Gençler için ebeveynlerin, akranlarının ve diğer rol modellerinin etkisi riski etkileyebilir.
Komplikasyonlar
Alkol merkezi sinir sisteminizi bastırır. Bazı insanlarda ilk reaksiyon stimülasyon olabilir. Ama içmeye devam ettikçe sakinleşiyorsun.

Çok fazla alkol konuşma, kas koordinasyonu ve beyninizin yaşam merkezlerini etkiler. Ağır bir içki içmek hayatı tehdit eden bir komaya veya ölüme bile neden olabilir. Bu, beynin işlevini de baskılayan bazı ilaçları alırken özellikle endişe vericidir.

Güvenliğiniz üzerindeki etkisi

Aşırı içme, karar verme becerilerinizi azaltabilir ve engellemeleri azaltabilir, bu da aşağıdakiler dahil kötü seçimlere ve tehlikeli durumlara veya davranışlara yol açabilir:

Motorlu taşıt kazaları ve boğulma gibi diğer kazara yaralanmalar
İlişki sorunları
İş yerinde veya okulda düşük performans
Şiddet içeren suçlar işleme veya bir suçun mağduru olma olasılığının artması
Yasal sorunlar veya istihdam veya mali sorunlar
Diğer madde kullanımıyla ilgili sorunlar
Riskli, korunmasız cinsel ilişkiye girmek veya cinsel istismar veya tarih tecavüzü yaşamak
İntihar girişimi veya tamamlanma riski artar
Sağlığınız üzerindeki etkisi
Tek bir seferde veya zamanla çok fazla alkol almak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir:

Karaciğer hastalığı. Ağır içme, karaciğerde artmış yağa (karaciğer steatozu), karaciğerin iltihaplanmasına (alkolik hepatit) ve zamanla, geri dönüşümsüz yıkıma ve karaciğer dokusunun (siroz) skarlaşmasına neden olabilir.
Sindirim problemleri. Ağır içme, mide astarının (gastrit) yanı sıra mide ve özofagus ülserlerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Ayrıca B vitaminleri ve diğer besin maddelerinin emilimini de engelleyebilir. Ağır içme pankreasınıza zarar verebilir veya pankreas iltihabına (pankreatit) yol açabilir.
Kalp sorunları. Aşırı içme, yüksek tansiyona neden olabilir ve genişlemiş kalp, kalp yetmezliği veya inme riskinizi artırabilir. Tek bir tıkırtı bile atriyal fibrilasyon adı verilen ciddi bir kalp aritmisine neden olabilir.
Diyabet komplikasyonları. Alkol, karaciğerinizden glikoz salınmasına müdahale eder ve düşük kan şekeri (hipoglisemi) riskini artırabilir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri seviyenizi düşürmek için insülin alıyorsanız bu tehlikelidir.
Cinsel işlev ve menstrüasyon sorunları. Aşırı içme erkeklerde erektil disfonksiyona neden olabilir. Kadınlarda menstruasyonu kesebilir.
Göz problemleri. Zamanla, ağır içme, B-1 vitamini (tiamin) eksikliği nedeniyle istemsiz hızlı göz hareketine (nistagmus) ve göz kaslarınızın zayıflığına ve felce neden olabilir. Bir tiamin eksikliği, derhal tedavi edilmezse geri dönüşümsüz demans gibi diğer beyin değişiklikleriyle de ilişkilendirilebilir.
Doğum kusurları. Hamilelik sırasında alkol kullanımı düşüklere neden olabilir. Ayrıca fetal alkol sendromuna neden olabilir, bu da ömür boyu süren fiziksel ve gelişimsel sorunları olan bir çocuğu doğurur.
Kemik hasarı. Alkol yeni üretimine engel olabilir

önleme

Erken müdahale, gençlerde alkolle ilgili sorunları önleyebilir. Ergenlik çağınız varsa, alkolle ilgili bir sorun olduğunu gösterebilecek belirti ve semptomlara dikkat edin:

Etkinliklere ve hobilere ve kişisel görünüşe olan ilgi kaybı
Kırmızı gözler, konuşma bozukluğu, koordinasyon sorunları ve hafıza kaybı
Yeni bir kalabalığa katılma gibi arkadaşlarla ilişkilerdeki zorluklar veya değişiklikler
Okulda notların ve problemlerin azalması
Sık ruh hali değişiklikleri ve savunma davranışı
Ergen alkol kullanımının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz:

Kendi alkol kullanımınızla iyi bir örnek oluşturun.
Çocuğunuzla açıkça konuşun, birlikte kaliteli zaman geçirin ve çocuğunuzun yaşamına aktif olarak katılın.
Çocuğunuza hangi davranışı beklediğinizi ve kurallara uymazsa sonuçlarının ne olacağını bildirin.

Yayın Tarihi: 03.06.2021 19:04  |  Son Güncelleme: 01.01.1970 02:00
Çerezler (Cookie), web sitesi ve hizmetlerini size daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Bu anlamda sitemizde çerezler kullanıyoruz. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et